Napelemekről általában
A napelem vagy fotovillamos elem olyan szilárdtest eszköz, amely az elektromágneses sugárzást (fotonbefogást) közvetlenül villamos energiává alakítja. Az energiaátalakítás alapja, hogy a sugárzás elnyelődésekor mozgásképes töltött részecskéket generál, amiket az eszközben az elektrokémiai potenciálok, illetve az elektron kilépési munkák különbözőségéből adódó beépített elektromos tér rendezett mozgásra kényszerít, vagyis elektromos áram jön létre. Ez a jelenség bármilyen megfelelő fényspektrummal rendelkező fényforrás esetén is lezajlik, nem szükséges kizárólagosan napfény.A napelemekre általában 20-25 év a garancia, jellemzően 20-40 év az élettartamuk. A napenergia hasznosításában hosszabb távon számottevő növekedés várható.
Alapvetően kétféle rendszertípust különböztetünk meg:
Sziget üzemű: Önálló energiaforrás kialakítása, ahol a napelemek által termelt energiát akkumulátorokban tároljuk. Felhasználási területek:tanyák, erdészházak, elektromos hálózattól távol eső helyek energiaellátása, napelemes kandeláberek, térvilágítások, reklámtáblák megvilágítása.
Hálózatra visszatápláló rendszer: A napelemek által termelt energiát egy inverter alakítja át és táplálja vissza a közüzemi hálózatba. A visszatáplált és a fogyasztott mennyiséget egy oda-vissza mérő óra rögzíti. Ez alapján történik az elszámolás az áramszolgáltató felé.
Mekkora teljesítményű napelem rendszerre van szükségem?
Az éves fogyasztás alapján kiszámolható. Az éves fogyasztás (kWh) 90%-át számítva megkapjuk a rendszerünk teljesítményének közelítő értékét.(pl: 4100 kWh esetén kb. 3,7 kW-os rendszerre van szükségünk).Természetesen ez nagymértékben függ az alábbi paraméterektől, mint pl.: napelemek elhelyezhetősége, tájolás, dőlésszög, árnyékoltság, földrajzi hely, stb.
Mit jelent a napelemes rendszer teljesítménye?
Az a teljesítményérték, amelyet a napelem ideális esetben (napsütés, tájolás, hőmérséklet) maximálisan le tud adni.
Milyen hely szükséges a napelemeknek?
Lehetőleg déli tájolású, 35° dőlésszögű, árnyékmentes (tető) felület.
Mekkora hely kell 1kW-nyi napelemnek?
Napelem modulok típusától függ: kristályos napelem modulokból kb. 8m², vékonyréteg napelem modulokból kb, 15m².
Mi a különbség a napelem modulok között?
A mono,- illetve polikristályos napelem modulok jobb hatásfokkal rendelkeznek 14-18%, hosszabb élettartamúak, viszont drágábbak.
A vékonyréteg napelemek kisebb hatásfokkal, 8-10% (tehát nagyobb felület kell belőlük), alacsonyabb árral és élettartammal rendelkeznek.
Fontos továbbá hogy hosszabb ideje piacon lévő, jó nevű gyártó termékét válasszuk, mivel nem mindegy pl. hogy a garanciális igényünket 20-25 év múlva tudjuk-e érvényesíteni.
Tudok-e használni egy adott invertert kisebb teljesítményű napelemmel?
Igen, de nem érdemes. Ha az inverter nincs közel teljes kapacitással kihasználva, a hatásfoka is jelentősen csökken.
Hogyan működik az napelem rendszer engedélyeztetési eljárása az áramszolgáltatónál? – HMKE esetében
– Háztartási méretű kiserőmű igénybejelentés beadása.
– Előzetes áramszolgáltatói tájékoztató háztartási méretű kiserőmű (HMKE) hálózatra csatlakoztatásához kiküldése postai úton a felhasználónak.
– Elfogadott előzetes áramszolgáltatói tájékoztató háztartási méretű kiserőmű (HMKE) hálózatra csatlakoztatásához + csatlakozási dokumentáció megküldése postai úton az áramszolgáltató felé.
– Jóváhagyó nyilatkozat megküldése a felhasználónak.
– Termelő berendezés kivitelezése.
– Készre jelentés megküldése az áramszolgáltató felé.
– Egyeztetett időpontban a termelő berendezés főbb elemeinek leellenőrzése, mérőfelszerelés, üzembe helyezés.
– Módosított Hálózathasználati szerződés + Üzemviteli megállapodás megküldése a felhasználónak.